İçeriğe geç

Hayatın Oyunu Olsaydı

Hayat bir oyun olsaydı, hangi oyuna benzerdi diye düşünmüşümdür zaman zaman. Geçenlerde gördüğüm bir ileti, yeniden bu konuyu sorgulamama sebep oldu:

Sayın Şeref Oğuz, satranç yerine tavlanın hayatın oyunu olduğu fikrini paylaşmış. Satranç, bilgi ve zeka ile harmanlandığında kazanma ihtimalinin arttığı bir oyun. Tavlada ise bunların yanında ciddi oranda şans faktörü işin içine giriyor. Hamleler atılan zara göre şekilleniyor.

Poker!

Bana göre hayatın oyunu poker. Oyunda elinize bazı kartlar dağıtılıyor. Sonra siz bilgi, zekâ ve blöf kabiliyetleriniz ile masada kazanan olmak için mücadele ediyorsunuz. İşin blöf kısmını iyi yönetebilirseniz, zayıf elinize rağmen oyunu kazanabiliyorsunuz.

Hayatta karşılaştığımız meydan okumaları blöf yapmaya benzetiyorum. Yeni iş, yeni beceri, krizler vb. durumlarda verdiğimiz tepkiler ile kazanıyor veya kaybediyoruz. Bazen elimiz güçlü, bazen zayıf. Bazen blöfümüz bizi başarılı kılıyor, bazen başarısız. Ömür tükenene kadar devam eden bir poker oyunundayız. “Fake it till you make it- yapana kadar yapmış gibi yap” ve “Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol” bu durumu özetleyen özlü sözlerden. Göründüğün gibi olmak, olmadığın daha iyi bir versiyona dönüşmek büyük kabiliyet. Duyduğumuz başarı hikâyelerinin büyük çoğunluğu bu yeteneğe dayanır. Bill Gates IBM ile MS DOS işletim sistemi anlaşmasını yaptığında elinde olmayan bir yazılımı başka bir firmadan satın alarak üzerinde geliştirmeler yapmıştı.

Düzenbazlık ve dönüşüm yeteneği arasında ince bir çizgi bulunuyor. Dönüşüm kabiliyetini doğru zamanda gösteremeyenler, sürekli blöf yapanlar; düzenbaz ve dolandırıcı damgası yemekten kurtulamıyorlar. Aklıma gelen popüler örnekler Elizabeth Holmes – Theranos ve Adam Neuman-WeWork. Milyar dolarlık şirketleri ile dünyanın sayılı iş insanları arasında gösterilen bu kişiler arkalarında büyük enkaz bırakarak, kötü şöhretleri ile hatırlanacaklar. Bizden de ÇiftlikBank hikâyesi bu örneklere dahil edilebilir sanırım.

İplerinin elimizde olduğunu, seçeneklerimize göre hayatımıza yön verdiğimizi zannediyoruz. Oysa Matrix Reloaded filminde “The Merovingian” ın dediği gibi: “Choice is an illusion, created between those with power, and those without.-Seçim, güçlü olanlarla gücü olmayanlar arasında yaratılmış bir yanılsamadır.”

Maharet, seçimleri yönetebilecek güce sahip olmakta, bazen gücünüz olmasa bile..

Tarih:Düşünceler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: