İçeriğe geç

2018 Yılı Türkiye Bilgi ve İletişim Teknolojileri Pazar Verileri

TÜBİSAD tarafından 2012 yılından itibaren yayınlanan sektör raporunun 2018 verileri açıklandı. Öncelikle TÜBİSAD (Bilişim Sanayicileri Derneği ), Deloitte ve katkıda bulunan tüm kurumlara ve ilgililere teşekkür ediyorum; bu çapta ve süreklilikte bir çalışmayı bizlere sundukları için.

Bilgi ve iletişim teknolojileri pazarı toplam büyüklüğü 113,8 milyar TL’den (2017) , %15 büyüme ile 131,7 milyar TL’ye ulaşmış görünüyor. Bu büyüme ilk etapta iyi görünse de, kur etkisini dikkate aldığımızda dolar bazında %13 küçülme görünüyor. 2017 yılında araştırmanın baz aldığı kur 3,64 iken, 2018 yılı için 4,81 değerinde.

Teknoloji cihaz ve hizmetlerinde ne yazık ki dışa bağımlılığımız çok yüksek. Kullandığımız cihazlara, yazılımlara ve hizmetlere yakından bakınca, bu bağımlılığı daha açık görüyoruz. Cep telefonlarımız, bilgisayarlarımız, modemlerimiz, işletim sistemleri, sunucular, yazılımlar, uygulamalar, güvenlik duvarları, antivirüs yazılımları vb bireysel veya kurumsal teknolojilerde yerlilik oranlarımız çok düşük. Şu sıralar dolar kurunun 6 civarında olduğunu düşünürsek, 2019 yılı pazar rakamlarının da pek iç açıcı olmayacağını öngörebiliriz.

Önemli bir nokta; 2014 yılından itibaren ilk defa dolar bazında ihracatımız azalmış, %13 gibi yüksek bir oranda hem de. Azalmanın özellikle donanım gibi girdi maliyetlerine bağlı kategorilerden kaynaklandığı anlaşılıyor.

Sektörün en büyük sorunu sırasıyla kurdaki dalgalanmalar, nitelikli iş gücü açığı, Ar-Ge teşvikleri ile ilgili uygulamalarda yaşanılan sorunlar olarak belirtilmiş. İlk iki maddenin doğal sonucu olarak teknoloji sektöründe hizmet kullanımının artacağını öngörüyorum. Firmalarımız artan donanım, lisans, bakım maliyetleri ve nitelikli iş gücü açığı nedeniyle; teknoloji hizmet sağlayıcısı firmaları daha yoğun kullanacaklardır.

Kategorilerin büyüklüklerine baktığımızda gelişmekte olan ülkeler arasındayız; iletişim teknolojileri hizmet ve donanım payı, bilgi teknolojileri hizmet payından fazla. Birleşik Krallık, Hollanda, ABD gibi ülkelerde ise tam tersi biçimde BT Hizmet payı daha yüksek.

Dikkat çeken diğer bir nokta, hangi alanların teknoloji sektöründe büyük etki sahibi olacağı ile ilgili. Sırasıyla bulut, yapay zeka, büyük veri ve siber güvenlik konuları en üst sıralarda belirtilmiş. 3D yazıcılar, sanal gerçeklik, blockchain gibi konular ise büyük “önem kaybı” yaşayarak son sıralara gerilemişler. Bu değişimi maliyet odaklılığa dönüş olarak yorumluyorum.

Raporun en önem verdiğim cümlesi: ” İhracat performansının artırılması için teknoloji firmalarının kurumsal kapasitelerinin artırılmasına ek olarak pazar çeşitliliği faaliyetlerinin de desteklenmesi gerekmektedir. ” Bu cümleyi kendimce güncellemek istedim: Üretim ve ihracat performansının arttırılması için teknoloji firmalarının kurumsal kapasitelerini ve pazar çeşitliliklerini arttırmaları gerekmektedir.

Kaynaklar:
http://tubisad.org.tr/tr/guncel/detay/Turkiye-Bilgi-ve-Iletisim-Teknolojileri-Sektoru-131-7-milyar-TL-buyukluge-ulasti/58/2027/0

http://www.tubisad.org.tr/tr/images/pdf/tubisad290419.pdf

Tarih:Teknoloji

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: